Svemirska događanja u školi
- U jutarnjim satima ovoga petka sve su oči bile uprte prema nebu, točnije prema Suncu.
Naime, tada se mogla promatrati nesvakidašnja pojava - pomrčina Sunca. Iako je pomrčina bila samo djelomična, a potpuno vidljiva samo na sjeveru Europe, učenici 7. i 8. razreda PŠ Podravske Sesvete nisu mogli sakriti svoje oduševljenje.
Zajedno sa svojim učiteljem matematike i fizike Vladom Halusekom, uživali su u praćenju svih faza pomrčine. Da bi se ova pojava mogla doživjeti bez posljedica na zdravlje, svi promatrači morali su zaštititi oči posebnim naočalama za promatranje sunca ili sličnim jednostavnim materijalima. Učenici, kojima ovaj događaj nije prva i jedina takva pustolovina, svoja iskustva moći će prepričavati još nekoliko dana, a možda se upravo među njima krije jedan budući astronom. Pomrčina se je promatrala i školskim teleskopom Konus promjera leće 150 mm i žarišne daljine 1200mm, poklonom Općine Podravske Sesvete našoj školi.
- Danas je i Ravnodnevica, ili ekvinocij. To je u astronomiji trenutak kada Sunce u prividnom godišnjem gibanju nebom stigne na nebeski ekvator, tj. u proljetnu ili jesensku točku. Točke na nebeskoj sferi u kojima ekliptika presijeca nebeski ekvator zovu se točke ravnodnevice. Sunce na svom prividnom gibanju po ekliptici prolazi kroz proljetnu točku u trenutku proljetne ravnodnevice. Tada je dnevni luk jednak noćnomu, pa obdanica i noć traju po 12 sati. Događa se dvaput u godini, oko 21. ožujka (proljetna ravnodnevica) i oko 23. rujna (jesenska ravnodnevica).
- Noćas će naši učenici teleskopom promatrati zvijezde, ali i Mjesec, pripremajući se tako za 28. rujna - potpunu pomrčinu Mjeseca. To se događa kada Zemlja dođe između Sunca i Mjeseca. Tijekom ove vrste pomrčine, Mjesec će postupno tamniti, a onda će se obojiti krvavocrvenom bojom - izgledat će kao "Krvavi Mjesec".